2018 Eagle Watch Art Contest Winners

Seven schools throughout Central Oregon including: Culver High, Redmond High, Mountain View High in Bend, Culver Middle School, Culver Elementary, Black Butte Elementary in Camp Sherman and one home school student participated in the 4th annual Eagle Watch Art Contest.  More than 50  Students,  9 – 17 years old,  created many beautiful works of art. We introduced a technical category this year – 11 students, both in elementary and high school designed some great power point presentations that showcased various birds of prey including vultures, eagles, falcons and owls.

Special thanks to this year’s judges – Thad FitzHenry (Portland General Electric), Jill Nishball (Oregon Parks and Recreation Department), and Stacy Lacey (United States Forest Service).  All the judges agreed that it was very difficult to choose the winners as there were so many great creations.  All submissions, including the winners, will be on display at Eagle Watch.  Winners will be recognized and awarded at Eagle Watch on Saturday, February 24th at noon.

The Eagle Watch Committee would also like to thank the schools and teachers for supporting and inspiring your students.

Congratulations to this year’s winners!

3 Best In Show – Judge’s Favorites

These are based on the judges overall favorite piece(s) based on instinctive appeal, demonstration of skill and technique, degree to which it fulfills its intent and meaning beyond the image.

Redmond High - 12th - Le (1)
Redmond High School – Katie Le, 12th grade
Remond High - Capps
Redmond High School – Mckaylie Capps, 11th grade
Redmond High - 9th - Olivera.JPG
Redmond High School – Katy Olivera, 9th grade

 

Artwork is judged on creativity and originality of depicting the theme, unique expression of theme, craftsmanship and visual impact. (All decisions are final.)

 

Redmond High School

1st Place Mixed Media, Sara Waller, 10th grade

1st Place Colored Drawing, Madison Dove, 9th grade

 

MVHS - Weible
Mountain View High School – 1st Place Drawing Grace Weible, 9th grade

 

Culver High School – 1st Place Tech Winner – Barred Owl Power Point – Dusty Thornton

Strengths:  Nicely laid out, consistent look throughout, factual, not a lot of wording, appropriate photos, and added photo credits.

 

 

Culver Middle School

1st Place Leather Carving – Tegan Macy, 8th grade

1st Place Oil Painting – Lauren Berkey, 7th grade

1st Place Colored Drawing – Uriel Mejia, 7th grade

 

Black Butte School - 5th - Bourdage
Black Butte School – 1st Place Watercolor – Emily Bourdage, 6th grade

 

Culver Elementary – 1st Place Tech Winner – Golden Eagle Power Point – Jeyshon Cruz

Strengths:  Nice photos, consistent look throughout, easy to read, factual, included an ending slide and cited sources.  Jeyshon added a drawing to a slide and had a great conservation idea for artificial nesting.

 

Owl at Night
Home School – 1st Place Drawing – Abby Powers, 9 years old